Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 4/2007

Wały uprawowe

Który typ wału będzie najlepszy na glebę łatwo zbrylającą się, a który na zakamienioną? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo poniżej. Wały uprawowe są narzędziami znanymi od dawna, ale wciąż niedocenianymi przez wielu rolników. Często zapominamy o tym, a przecież to niedrogie narzędzia, które skracają czas pomiędzy zabiegami na polu, umożliwiając wykonanie siewu w optymalnym terminie. W przeciwieństwie do narzędzi spulchniających (pługów, bron czy kultywatorów) głównym zadaniem wałów jest zagęszczanie cząsteczek gleby, czyli jej ugniatanie. Sprzyja to podsiąkaniu wody oraz umożliwia wyrównanie powierzchni pola i pokruszenie brył, zwłaszcza przy niedoborze wilgoci. Poniżej prezentujemy Państwu przegląd wałów uprawowych z krótką ich charakterystyką. Liczymy, że zawarte tam informacje przydadzą się, gdy któremuś z Czytelników przyjdzie wybierać spośród tych narzędzi to najbardziej odpowiadające jego wymaganiom. Dr inż. Piotr Grudnik Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elekrtyfikacji Rolnictwa w Kłudzienku

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu