Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 5/2007

Leksykon techniczny Jak powstał EHR?

System EHR w obecnej formie, poprzedzony był szeregiem prostszych rozwiązań. Wciąż udoskonalane, dały ostatecznie ten układ regulacji. Jedną z najbardziej energochłonnych operacji technologicznych jest orka. Zamocowanie pługa do ciągnika wymaga zwykle wykorzystania trójpunktowego układu zawieszenia narzędzi (TUZ). Jest to układ przegubowo zamocowanych cięgieł o standardowych wymiarach, umożliwiający dołączenie przystosowanych do niego narzędzi. Początkowe rozwiązania pozwalające na doczepianie narzędzi do ciągnika znacznie różniły się między sobą. Utrudniało to ich wymianę, szczególnie jeśli potrzebne były narzędzia różnych producentów. W pierwszych ciągnikach, w których stosowano narzędzia doczepiane zaobserwowano niebezpieczną cechę. Jeżeli ciągnik w czasie orki wjechał na glebę o dużo wyższych oporach skrawania lub co gorsza - zahaczył o większy kamień, pojazd zatrzymywał się. Obracające się stalowe koła napędowe wywoływały znaczne obciążenia w układzie napędowym. W konsekwencji następowało częste ukręcenie połączeń kół napędowych z osiami napędowymi lub wywrócenie się ciągnika - czasem kończące się śmiercią operatora.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu