Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 7-8/2007

Twój warsztat Skiby równe jak stół

Traktorzysta podczas orki dobrze wyregulowanym pługiem nie musi walczyć z maszyną aby utrzymać tor jazdy. Może na chwilę zdjąć ręce z kierownicy, a ciągnik z pługiem i tak pojedzie prosto. Sprawne sterowanie i regulacje w pługach to szybkie i łatwe ustawienie tych narzędzi w optymalnym położeniu roboczym. Dobrze wyregulowany pług, to nie tylko równe skiby, ale również mniejsze zużycie paliwa oraz większa wydajność. Zanim zawiesisz pług Zanim zawiesimy pług na podnośniku, trzeba przygotować ciągnik do orki. Konstrukcja TUZ-u oparta jest na zasadzie, że ciągnik i zawieszony na nim pług mają pracować jak jedna całość. Przeguby dolnych cięgieł ciągnika należy ustawić na jednakowej wysokości od podłoża za pomocą wieszaków. Przestawiając wieszaki do tyłu, zmniejszamy obciążenie układu hydraulicznego ciągnika. Ustawienie wieszaków powinno umożliwić opuszczenie dolnych cięgieł na około 20 cm poniżej osi zawieszenia pługa i jednocześnie uzyskanie wystarczającej wysokości podnoszenia cięgieł do transportu np. obrotu pługa obracalnego. Należy wyregulować łańcuchy ograniczające dolne cięgła ciągnika tak, aby pług w czasie pracy, mógł się łatwo odchylać na boki. Natomiast podczas transportu boczne ruchy pługa muszą być ograniczone. Rozstaw kół ciągnika należy dostosować do szerokości pierwszej skiby. Rozstaw kół przednich ciągnika nie powinien być mniejszy od rozstawu tylnych, ale może być nieco szerszy do około 10 cm (mierząc od wewnątrz). Kontroli wymaga także ciśnienie powietrza w ogumieniu.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu