Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 1/2008

Leksykon techniczny Pompy zębate i tłoczkowe

Coraz więcej maszyn oraz podzespołów w samym ciągniku napędzana jest energią hydrauliczną. Dlatego konstrukcje ciągnikowych układów hydraulicznych zmieniają się tak, aby sprostać coraz wyższym wymaganiom odbiorców. Dopóki układy hydrauliczne w ciągnikach rolniczych służyły do napędu podnośnika narzędzi lub siłownika tłokowego stosowanego w przyczepach, wymagania stawiane przed nimi nie były zbyt wygórowane. Jednak coraz więcej maszyn potrzebuje obecnie do swojego napędu energii hydraulicznej. Inaczej mówiąc coraz większa ilość energii wytwarzanej w silniku musi być przekazywana za pomocą układu hydraulicznego. W takich przypadkach moc wytwarzana w układzie hydraulicznym może okazać się zbyt mała do obsłużenia kilku odbiorników energii. Klasycznym przykładem jest praktykowana na uwrociu próba jednoczesnego podnoszenia i odwracania korpusów płużnych w pługach obracalnych. W ciągniku z pompą o zbyt małej wydajności proces ten jest trudny do równoczesnego przeprowadzenia lub trwa on wyjątkowo długo. Uruchomienie przepływu do siłowników obracających korpusy płużne może spowodować częściowe upuszczenie podniesionego pługa.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu