Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 2/2008

Energia odnawialna Biopaliwa - wciąż są wątpliwości

Biodiesel i bioetanol - wraz z ich upowszechnianiem pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy ich produkcja i stosowanie są aż tak korzystne. Główne zarzuty to rosnące z ich powodu ceny żywności, głód i bieda. Czy obawy te są zasadne? Biopaliwa to termin, z którym spotykamy się już prawie na co dzień. Kojarzone są z droższym paliwem, niekoniecznie dobrym oddziaływaniem na silnik, przede wszystkim z burzliwymi sporami polityków. Biopaliwa były już znane i stosowane 100 lat temu, a producenci samochodów (Henry Ford), czy silników (Rudolf Diesel), używali ich do napędu pojazdów, wykorzystując do tego celu alkohol i olej arachidowy. Jednak tańsza i bardziej wydajniejsza ropa naftowa, wyparła paliwa roślinne na wiele lat. Sprawa i znaczenie biopaliw powracały podczas kryzysów naftowych, a niektóre kraje dotychczas dodają etanol do benzyny.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu