Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 9/2008

Czym przeładować ziarno? Pneumatyczne i mechaniczne przenośniki do ziarna i nasion

Przeładunek ziarna powinien przebiegać szybko i sprawnie. Czynność ta może zostać w pełni zmechanizowana, co pozwala w znaczny sposób przyspieszyć opróżnianie nawet największych przyczep i załadowanie silosów zbożowych, lub magazynów. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne metody mechanizacji przeładunku zboża oraz pasz sypkich. Wywrotka plus ładowacz czołowy - taki zestaw maszyn posiada bardzo wiele gospodarstw. Wysypujemy przyczepę w magazynie na podłogę i formujemy regularną pryzmę zboża za pomocą ciągnika wyposażonego w ładowacz czołowy. Zaleta tego systemu to duża wydajność, wadą - spore wymagania względem miejsca, a nie każdy ma możliwość manewrowania zestawem ciągnik plus ładowacz w magazynie. Inną wadą jest to, że nie będziemy w stanie usypać zbyt dużej wysokości pryzmy, gdyż zboże nieustannie \\"spływa\\" w dół, zwłaszcza, po ingerencji przednich kół ciągnika. Innym problemem może być dostosowanie wysokości przyczepy do wysokości magazynu. Może okazać się, że wjedziemy do miejsca składowania z naszym środkiem transportu, jednak zbyt niski budynek uniemożliwi wywrót skrzyni ładunkowej. Rozwiązaniem w tego typu sytuacji może być użycie przyczep wyposażonych w przenośnik podłogowy, który zsunie samoczynnie zboże w magazynie. W takich sytuacjach bardzo wygodne są wszelkiego rodzaju przenośniki ziarna.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu