Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 4/2009

Leksykon techniczny Napęd hydrokinetyczny

W tym artykule prezentujemy budowę i zastosowanie układów napędowych wykorzystujących energię kinetyczną cieczy do przenoszenia energii od silnika do elementów napędzanych. Przed układami napędowymi stosowanymi w pojazdach użytkowych stawiane są coraz wyższe wymagania dotyczące adaptacji do zmiennych warunków pracy. Mechaniczne układy napędowe są nadal niezastąpione w przypadku pojazdów pracujących przez dłuższy czas ze stałym obciążeniem. Do takiej grupy zaliczane są np. ciągniki rolnicze, gdzie ze względu na stosunek ceny do jakości wciąż króluje napęd mechaniczny. Jednak w maszynach, w których obciążenie układu napędowego ulega ciągłym zmianom, a ich wartość jest trudna do przewidzenia, przekazywanie energii wyłącznie za pomocą kół zębatych i synchronizatorów jest powoli zastępowane przez bardziej nowoczesne technologie. Dobrym tego przykładem są wózki widłowe lub ładowarki teleskopowe. Pojazdy te pokonują stosunkowo krótkie odcinki, często zmieniając tor jazdy i prędkość. Ich praca składa się praktycznie wyłącznie ze startów i zatrzymań,które powinny odbywać się łagodnie, bez zbytnich szarpnięć.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu