Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"

Czy musze stoswać olej marki wskazanej przez producenta?

Kwiecień 13 11:26 2016 Wydrukuj

Witam serdecznie, Posiadam dwa ciągniki rolnicze, każdy innej marki. W instrukcji obsługi są podane specyfikacje dotyczące oleju silnikowego, jaki należy stosować. Dla każdego z nich jest to olej o tych samych parametrach tzn. 15W40. Są również wytypowani producenci tych olejów. Każda marka ciągnika ma oczywiście swoich i niestety nie pokrywają się one. Oba ciągniki mają czterocylindrowe silniki z turbodoładowaniem o mocy 60 i 100KM. Są to nowe maszyny i chciałbym, aby służyły jak najdłużej. Moje pytanie brzmi następująco: Czy po okresie gwarancyjnym mogę stosować w tych silnikach olej jednego producenta? Tomasz
 

 
 

Analizując problem wymiany oleju silnikowego w ciągnikach dowolnej marki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące parametrów danego środka smarującego. Warto również przyjrzeć się liście marek olejów rekomendowanych przez konkretnego producenta. Oczywiście w czasie trwania gwarancji, kwestia ta leży po stronie serwisu, który wykonując obsługę serwisową, stosuje olej zalecany w instrukcji obsługi. Po upływie okresu gwarancyjnego wybór, producenta oraz typu oleju zależy oczywiście od właściciela pojazdu, zaleca się jednak stosowanie tego samego oleju, na którym wcześniej pracował silnik. Jak wiadomo, ceny oryginalnych olejów dostępnych w autoryzowanych serwisach często są jednak wysokie i rolnicy decydują się na wybór tańszych środków.

Z technicznego punktu widzenia, nie ma znaczenia, jakiej marki olej zastosujemy. Istotnym jest natomiast to, aby posiadał on identyczne parametry lepkościowe, które zaleca producent jednostki napędowej. W Pana konkretnym przypadku podczas zachowania tych samych parametrów oleju oba ciągniki mogą pracować na tym samym oleju silnikowym.

W trosce o posiadane maszyny, zalecamy stosowanie olejów cenionych i znanych firm, których oferta jest naprawdę bogata. Pozwoli to na zachowanie pełnej sprawności jednostek napędowych na kolejne lata, czego serdecznie Panu życzymy.