Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"

Podbieracz krzywkowy czy bezkrzywkowy?

Kwiecień 13 11:27 2016 Wydrukuj

Mam zamiar zakupić przyczepę samozbierającą firmy Krone MX. Jaki rodzaj podbieracza będzie lepszy? Tradycyjny - krzywkowy, czy bezkrzywkowy? Sławek
 

 


 

W przypadku przyczep samozbierających montowane są dwa rodzaje podbieraczy. W pierwszym przypadku możemy mówić o „tradycyjnym” krzywkowym, bądź też inaczej mówiąc sterowanym podbieraczu. Sterowany jest on za pośrednictwem torów krzywkowych wykonanych ze stali. W podbieraczach tych rolki sterujące oparte są w większości przypadków na dwurzędowych, trwale smarowanych łożyskach kulkowych. Rozwiązanie to pozwala przede wszystkim na obniżenie prędkości obrotowej podbieracza, a co za tym idzie, zminimalizowanie odrzucania masy przed podbieracz. Wadą tego typu podbieraczy jest konieczność wykonywania pewnych czynności obsługowych (smarowanie mechanizmu krzywkowego). Działania konstruktorów (zastosowanie rozwiązania i użyte materiały) w ostatnim czasie w znacznym stopniu pozwoliły jednak na ograniczenie czasu potrzebnego na przygotowanie maszyny.

 

Część producentów (m.in. wspomniana firma Krone) montuje w swoich maszynach podbieracze bezkrzywkowe. Są to konstrukcje nieco prostsze, w których występuje mniejsza liczba elementów ruchomych. Przekłada się to m.in. na wyższą kulturę pracy podbieracza i umożliwia zwiększenie jego prędkości obrotowej. Większa prędkość w praktyce oznacza wyższą dokładność zbioru oraz większą wydajność. Dodatkowo wykluczone zostały czynności konserwacyjne podbieraczy.

W przypadku przyczep Krone montowany jest podbieracz Easy Flow, który jest podbieraczem bezkrzywkowym. Z pewnością dobrze sprawdzi się on również w Pana gospodarstwie. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z artykułami zamieszczanymi w naszym czasopiśmie.

 

Opis różnych rozwiązań dotyczących przyczep samozbierających znajdzie Pan w artykule „Zebrać i dowieźć na czas”, zamieszczonym w majowym wydaniu AGROmechaniki 2013.