Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"

Rotor czy system klawiszowy?

Kwiecień 13 11:28 2016 Wydrukuj

Który z systemów oddzielania ziarna w kombajnach jest lepszy - rotor czy system klawiszowy? Sławomir
 

 


Oprócz tradycyjnych modeli kombajnów z wytrząsaczami, na rynku dostępne są maszyny wyposażone w systemy hybrydowe, w których wytrząsacze zastępowane są przez rotory oraz system osiowy, w którym i omłot i separacja wykonywane jest przez jeden lub dwa rotory wzdłużne.

Wśród producentów kombajnów zauważalna jest tendencja do wypierania systemu klawiszowego. Głównie za sprawą ograniczonej jego wydajności. W tradycyjnej młocarni kłosy musza przebyć krótką drogę przez poprzeczny bęben młócący. Szacuje się, że na wymłócenie ziarna pozostaje ok. 1/20 sekundy. Na odcinku od pierwszego do ostatniego cepa musi zatem zostać oddzielone jak najwięcej ziarna. Reszta trafia na wytrząsacz, a ten z kolei wykorzystuje do separacji jedynie siłę ciężkości ziarna (znacznie ogranicza to potencjał tego systemu).

Mówi się także o tym, że kombajny klawiszowe przeznaczone są dla gospodarstw, które nie potrzebują sprzętu o najwyższej wydajności. Wielobębnowe kombajny klawiszowe lepiej radzą sobie także ze zbiorem dużych ilości twardej słomy, ze względu na to, że ta nie musi przepływać przez rotory. Wytrząsacze zapewniają także lepszą jakość pokosów słomy a także mniejsze jej straty. System klawiszowy lepiej sprawdza się także w przypadku zbioru zbóż na terenach z większym udziałem chwastów.

Przyglądając się kolejnym systemom mówi się o tym, że w przypadku niekorzystnych (wilgotnych) warunków zbioru roślin system hybrydowy (bębnowo-rotorowy) jest efektywniejszy od osiowego (rotorowego). Zdecydowaną zaletą systemu osiowego jest możliwość osiągania wysokich wydajności zbioru. Ponadto dzięki temu, że omłot bazuje na tarciu występującemu na całej długości rotora, separacja ziarna i plew jest delikatniejsza, co przekłada się na niższą zawartość ziarna pokruszonego w plonie niż w przypadku systemów klawiszowych.

Pytanie, który z systemów jest lepszym, należałoby rozpatrywać w toku analizowania indywidualnych wymagań potencjalnych użytkowników obu systemów. Zmiany na rynku kombajnów zbożowych pokazują, że coraz więcej maszyn wyposażanych jest jednak w systemy osiowe i to właśnie w nich należy szukać przyszłości w wydajnym zbiorze zbóż.