Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"

Jaki pług wybrać?

Kwiecień 13 11:29 2016 Wydrukuj

Stoję przed wyborem pługa. Posiadam gleby średnio zakamienione. Który, system zabezpieczeń wybrać? Resorowy czy hydrauliczny? Piotr
 

 

Odpowiedź na postawione przez Pana pytanie jest dość trudna, ze względu na jej zależność od indywidualnych cech i potrzeb gospodarstwa. Przede wszystkim chodzi tu o zasobność portfela kupującego oraz sprzęt z jakim dany pług będzie agregowany.

Pługi z zabezpieczeniem hydraulicznym ze względu na większą ilość elementów konstrukcyjnych charakteryzują się większą masą, w stosunku do tych z zabezpieczeniem mechanicznym. I choć wydawałoby się, że większa ilość elementów konstrukcyjnych = większa ilość elementów potencjalnie ulegających awariom, tak tu, możemy być pewni, że aktualna jakość montażu elementów układu hydraulicznego, czy też jakość samych jego komponentów w niemal każdym przypadku stoi na naprawdę dobrym poziomie. Bez wątpienia korzyścią wynikającą z korzystania z pługów z hydraulicznym zabezpieczeniem jest możliwość płynnej regulacji ciśnienia w układzie, a co za tym idzie, zdalna (z pozycji operatora) regulacja wartości siły przy której dane zabezpieczenie się wyzwala. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy użytkowaniu pługa na glebach o różnej strukturze. Do wad takich konstrukcji z reguły zaliczamy ich cenę oraz konieczność okresowego zadbania o stan układu hydraulicznego.

Pługi z zabezpieczeniem mechanicznym typu non stop, są bez wątpienia najczęściej wybieranymi maszynami na polskim rynku. Trudno się dziwić – są proste w obsłudze i gwarantują bezstresową pracę nawet w najbardziej zakamienionych polach. Oczywiście maszyny te w większości umożliwiają zmianę wartości wyzwalających dla zabezpieczenia. Jednak czynność ta wymaga czy to regulacji napięcia sprężyny, czy też „dokładki” piór w przypadku zabezpieczenia resorowego Kverneland. Układy montowane w mechanicznych zabezpieczeniach, są lżejsze w porównaniu do hydraulicznych i umożliwiają pracę z ciągnikami o bardziej zwartej konstrukcji. Poza tym ich zaletą jest niższa cena, oraz brak konieczności podpinania dodatkowych przewodów hydraulicznych przy agregowaniu z ciągnikiem.

Pana pytanie należy rozpatrywać w ramach indywidualnych kryteriów (rodzaj gleby, zasobność portfela, park maszynowy etc.). Już dziś zachęcamy Pana bardzo serdecznie do lektury wydania 02/2014 miesięcznika AGROmechanika, w którym znajdzie Pan wiele cennych informacji na temat zabezpieczeń maszyn rolniczych i nie tylko.

Pozdrawiamy i życzymy trafnego wyboru.