Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 6/2009

Nerwy na wodzy Mówią, że pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł. Dlatego wybierając optymalny termin zbioru rzepaku, należy zachować zimną krew.

Nowe odmiany rzepaku, a zwłaszcza mieszańce, wymagają zmian w organizacji akcji \\"małych żniw\\". Zbyt wczesny zbiór oznacza straty plonu i oleju. Najważniejsze jest określenie optymalnego terminu zbioru. Bardzo często przed zbliżającym się okresem zbioru rzepaku rolnicy są niecierpliwi. I gdy tylko przez wieś przejedzie pierwszy kombajn ze stołem do rzepaku, wszyscy ruszają kosić rzepak. W praktyce bardzo często obserwuje się zbyt wczesny kombajnowy zbiór rzepaku. Obecne odmiany są wysokoplenne, ale dojrzewają później i - przede wszystkim - bardziej nierównomiernie. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę działanie stosowanych środków grzybobójczych i inhibitorów wzrostu. Wpływając na równowagę hormonalną, sprawiają one, że łuszczyny nie pękają tak łatwo. Z kolei hormony senescencyjne spowalniają proces starzenia się. Oznacza to, że doprowadzanie i asymilowanie składników pokarmowych trwa dłużej i dojrzewanie opóźnia się. W rezultacie zwiększają się plony, poprawia się zdrowotność i wzrasta odporność na wyleganie. Ale jednocześnie rolnik powinien wykazać więcej cierpliwości, jeśli chodzi o termin zbioru. W normalnym bowiem terminie łodygi i dolna część łuszczyn są jeszcze zielone.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu