Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 6/2009

Jak sprawniej zbierać rzepak Dobrze wyregulowane podzespoły kombajnu to połowa sukcesu przy wydajnym omłocie rzepaku. A drugie 50%?

Cechy morfologiczne i anatomiczne nowych odmian rzepaku ułatwiają jego zbiór kombajnem. Wciąż jednak bardzo wiele zależy od terminu małych żniw i regulacji zespołów kombajnu. Optymalizacja wymienionych czynników umożliwia zaoszczędzenie przy sprzęcie rzepaku kilkudziesięciu złotych na tonie. Dogodny okres do rzepakowych żniw jest dość krótki. Z tego względu zbiór rzepaku musi odbywać się bardzo sprawnie. Wilgotność nasion powinna wynosić w miarę możliwości poniżej 10%. Z obawy przed stratami z osypywania się nasion termin zbioru jest w praktyce niepotrzebnie przyspieszany. Zbyt wczesny zbiór rzepaku oznacza mniejsze plony i mniejszą zawartości oleju. Ponadto trudniejszy staje się omłot. Wilgotne łodygi i fragmenty liści mogą utrudniać separację, zalepiając klepisko i sita. Jeżeli nie ma obaw przed wiatrem czy gradem, należy odłożyć termin zbioru. Obowiązkowo trzeba stosować stół do zbioru rzepaku - przystawkę z boczną kosą. Dzięki temu straty w zespole żniwnym zmniejszają się o połowę i znacznie wzrasta wydajność kombajnu zbożowego. Napędzane kosy boczne dzielą łan efektywniej i precyzyjniej. Ze względu na technikę koszenia korzystne jest obustronne stosowanie kos.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu