Drodzy Czytelnicy,
w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy. W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście. Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej. Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz] W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego. Redakcja "AGROmechaniki"
|
Roczniki
archiwum
archiwum
Regulamin wyszukiwarki artykułów
Wyszukiwarka
AGROmechanika 6/2009
Ugniatanie gleby obniża plony Co roku ponad 11 mln ha gleb podlega systematycznemu ugniataniu przejazdami rolniczych agregatów ciągnikowych. Trzeba coś z tym zrobić.
Stosowanie agregatów rolniczych, liczne zabiegi uprawowe, nawożenie, zabiegi ochrony roślin, pielęgnacja, zbiór i transport płodów rolnych, przyczyniają się do wzrostu zagęszczenia gleby. Nadmierne ugniatanie podłoża to jeden z najważniejszych problemów współczesnego rolnictwa. Zjawisko to dotyczy zarówno warstwy ornej jak i podglebia. Powierzchnia gruntów ornych w Polsce według danych GUS wynosi ok. 41% ogólnej powierzchni kraju. Na przeważającej części tj. ponad 80% dominuje tradycyjny system uprawy z orką, jako podstawowym zabiegiem rozpoczynającym technologię zmechanizowanych prac polowych. Oznacza to, że każdego roku ponad 11 mln. ha podlega systematycznemu, wielokrotnemu ugniataniu, związanemu z przejazdami rolniczych agregatów ciągnikowych. Rozwój techniczny, szczególnie w ostatnich latach zintensyfikował liczbę przejazdów po polu. Pełne, jednorazowe pokrycie przejazdami uzyskuje się już po wykonaniu trzech zabiegów agrotechnicznych a łączna powierzchnia na której gleba została ugnieciona przekracza niejednokrotnie powierzchnię danego pola. W okresie od przygotowania roli aż do zbioru łączna długość śladów pozostawionych w przeliczeniu na 1 ha, wynosi: w przypadku jęczmienia jarego - 30 km, lucerny - 57 km, buraka cukrowego - 58 km. O wielkości problemu może świadczyć fakt, że w większości upraw po polu o powierzchni 1 ha ciągnik przejeżdża 20-100 km rocznie.
Pobierz plik PDF artykułu
Aby pobrać artykuł należy:
- Wysłać SMS o treści AP.ARTAM na numer 73068. Koszt wysłania wiadomości SMS wynosi 3,69 PLN brutto.
W odpowiedzi otrzymasz SMS z kodem, który należy wpisać w oznaczonym polu.
LUB Dokonać przelewu za pośrednictwem Dotpay w wysokości 2,00 PLN brutto. Po zrealizowaniu płatności otrzymasz kod, który należy wpisać w oznaczonym polu. Kod dostępu zostanie wyświetlony na ekranie oraz wysłany na podany podczas realizacji płatności adres e-mail. Kliknij na logo "Zapłać online przez Dotpay", aby dokonać przelewu.
Pobranie artykułu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
Usługa SMS dostępna jest w sieciach T-mobile, Plus, Play, Orange. Usługi Premium SMS dostarcza i obsługuje system CTM Mobiltek. Regulamin usług SMS. Reklamacje usług SMS.
Właściciel:
Oficyna Wydawnicza "OIKOS" Sp. z o.o.
ul. Kaliska 1/7
02-316 Warszawa
NIP: 118-00-09-226
Kontakt:
Dział prenumeraty:
tel.: 22 659 36 50
fax: 22 833 66 49
e-mail: prenumerata@oikos.net.pl