Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 5-6/2006

Zapylenie - cichy zabójca

Rolnik w masce przeciwpyłowej wciąż wywołuje ironiczny uśmiech - najczęściej u ignorantów. A takie praktyki świadczą przecież o wysokim poziomie świadomości, bo pyły są niemal śmiertelnym zagrożeniem w tym zawodzie. Nikogo nie dziwi widok lakiernika, stolarza, czy nawet dentysty w masce chroniącej jego drogi oddechowe. Natomiast pyły, które wdycha rolnik są bagatelizowane, mimo że w tym zawodzie ludzie codziennie mają kontakt z pyłami organicznymi. Jest to niebezpieczna mieszanina zawierająca duże ilości bakterii, promieniowców, grzybów pleśniowych i wytwarzanych przez te drobnoustroje związków. Substancje te mają tzw. właściwości immunotoksyczne, czyli nieprzewidywalne, często niekorzystne oddziaływanie na układ odpornościowy. Pył organiczny zawiera również cząstki roślinne i zwierzęce, w tym bardzo silne alergeny (sierść, drobiny kału, moczu i innych wydalin zwierząt). Znajdują się w nim także części nieorganiczne, np. gleba, także, nawozy sztuczne, pestycydy a nawet odpady przemysłowe. Tym oddychamy!

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu