Drodzy Czytelnicy,
w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy. W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście. Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej. Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz] W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego. Redakcja "AGROmechaniki"
|
Roczniki
archiwum
archiwum
Regulamin wyszukiwarki artykułów
Wyszukiwarka
AGROmechanika 0/2006
Ziarno zamiast węgla?
Koszty ogrzewania rosną z roku na rok w zastraszającym tempie. Dlatego coraz częściej szukamy tańszych źródeł ciepła. Jednym z tanich nośników energii, zwłaszcza w gospodarstwie, może być ziarno owsa - twierdzi dr inż. Lesław Janowicz. Stosowanie ziarna zbóż jako materiału opałowego ma tylu zwolenników, co oponentów. Pierwszym chodzi o aspekt etyczny takiego postępowania ze zbożem, drugim zaś o liczne korzyści, nie tylko finansowe. Prawda natomiast jest taka, że nad wykorzystaniem ziarna zbóż do celów grzewczych zastanawia się coraz więcej właścicieli gospodarstw rolnych. I nie ma się czemu dziwić. Przyjmuje się, że 2,5 kg owsa zastępuje ok. 1 l oleju opałowego. Przy obecnych cenach owsa, ok. 300 zł za tonę (o ile można go sprzedać), 2,5 kg ziarna kosztuje ok. 75 groszy, a litr oleju opałowego prawie 4-krotnie więcej. Poza tym jego cena wciąż rośnie. Wykorzystanie ziarna jest często z wielu względów łatwiejsze do zaakceptowania niż roślin energetycznych. Rolnicy mają bowiem doświadczenie w uprawie zbóż oraz posiadają w swych gospodarstwach odpowiednie zaplecze maszynowe i magazynowe. Prosta produkcja Produkcja roślin energetycznych jest u nas mniej znana, same gatunki mają często specyficzne wymagania agrotechniczne. Szczególnie przy dużych powierzchniach plantacji upraw energetycznych pojawia się problem zakupu sprzętu do zbioru i zrębkowania roślin. Ziarno, ze względu na niewielkie rozmiary jednostkowe łatwiej jest transportować i magazynować niż drewno lub słomę. Jednocześnie cecha ta daje duże możliwości techniczne automatyzacji zadawania paliwa do kotła.
Pobierz plik PDF artykułu
Aby pobrać artykuł należy:
- Wysłać SMS o treści AP.ARTAM na numer 73068. Koszt wysłania wiadomości SMS wynosi 3,69 PLN brutto.
W odpowiedzi otrzymasz SMS z kodem, który należy wpisać w oznaczonym polu.
LUB Dokonać przelewu za pośrednictwem Dotpay w wysokości 2,00 PLN brutto. Po zrealizowaniu płatności otrzymasz kod, który należy wpisać w oznaczonym polu. Kod dostępu zostanie wyświetlony na ekranie oraz wysłany na podany podczas realizacji płatności adres e-mail. Kliknij na logo "Zapłać online przez Dotpay", aby dokonać przelewu.
Pobranie artykułu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
Usługa SMS dostępna jest w sieciach T-mobile, Plus, Play, Orange. Usługi Premium SMS dostarcza i obsługuje system CTM Mobiltek. Regulamin usług SMS. Reklamacje usług SMS.
Właściciel:
Oficyna Wydawnicza "OIKOS" Sp. z o.o.
ul. Kaliska 1/7
02-316 Warszawa
NIP: 118-00-09-226
Kontakt:
Dział prenumeraty:
tel.: 22 659 36 50
fax: 22 833 66 49
e-mail: prenumerata@oikos.net.pl