Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 7/2006

Suszarnie na kółkach

Możliwość pracy w warunkach polowych i dobre opinie użytkowników sprawiają, że na zakup suszarni przewoźnych decyduje się coraz więcej rolników. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom. Specyfika pracy suszarni rolniczych do zbóż powoduje, że są one efektywnie użytkowane przez niewielką część roku. Okres zbioru podstawowych zbóż oraz późniejszy zbiór ziarna kukurydzy, to czas, w którym urządzenia te pracują niejednokrotnie przy swoich maksymalnych wydajnościach dobowych. W tym czasie takie czynniki jak zmiana terminu zbioru, duża wilgotność początkowa ziarna mogą powodować dodatkowe trudności z terminowym wysuszeniem ziarna. To wszystko sprawia, że zakup suszarni jej pojemność i wydajność suszenia powinna uwzględniać te okresowe trudności oraz potrzeby wynikające ze skali produkcji. W gospodarstwach rolnych, od szeregu lat upowszechniły się dwa podstawowe systemy suszenia: poprzez wentylację i suszenie termiczne. Ich podział obrazuje rysunek 1. Należy podkreślić, że tylko suszenie termiczne może zapewnić obniżenie wilgotności o 20%, tak jak jest to z reguły wymagane w przypadku ziarna kukurydzy, w efektywnym czasie. Jednocześnie suszenie termiczne jest metodą energochłonną, wymagającą wysokich nakładów oraz wykwalifikowanej obsługi. Intensywność odbierania wilgoci z suszonego ziarna, poza jego rodzajem zależy głównie od temperatury i ilości przepływającego powietrza suszącego. Aby uniknąć pogorszenia jakości ziarna nie należy suszyć go w zbyt wysokiej temperaturze.

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu