Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 7/2006

Akcyzowe zamieszanie czyli olej roślinny na cenzurowanym

Wśród ustawowo zaakceptowanych w Polsce biopaliw brak oleju roślinnego, który można komponować z ON lub wykorzystywać jako paliwo samoistne. Fiskus straszy jednak akcyzą na to \"paliwo\". Brak zapisu o oleju roślinnym w wykazie biopaliw ma być uzupełniony w nowej ustawie o biopaliwach, która prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Jednak życie zwykle wyprzedza prawo i już od dawna, zarówno w Polsce jak i w innych krajach, czysty olej roślinny z dyskontów spożywczych jest dość powszechnie używany jako paliwo lub składnik mieszanki z ON w ilości ok. 50% (nikt nie wie dlaczego akurat 50%). Polskie uwarunkowania prawne dotyczące biopaliw transportowych różnią się bardzo od uwarunkowań obowiązujących w UE. W naszej ustawie z 2 października 2003 r. (Dz.U. 199 poz. 1932 z p. zm.) znalazły się tylko niektóre z \"unijnych\" biokomponentów: głównie biotanol, produkowany na jego bazie eter (ETBE), a także estry wyższych kwasów tłuszczowych olejów roślinnych - metylowe i etylowe. Co ciekawe, tych drugich brak w wykazie \"unijnym\".

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu