Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 1/2006

Pomiar pola z satelitą

Na zmierzenie powierzchni pola za pomocą odbiornika GPS decyduje się coraz więcej rolników. Przyjrzyjmy się możliwościom i ofercie rynkowej tych urządzeń. We wniosku o dopłatę obszarową jednymi z najistotniejszych danych są powierzchnie poszczególnych upraw. Pomiaru wielkości pola można dokonać różnymi sposobami (np. pomiar geodezyjny, pomiar ręczny), ale najważniejsze by błąd pomiaru nie przekraczał 3%. W innym przypadku kwota płatności ulegnie redukcji o dwukrotność stwierdzonej różnicy. Regularne bez problemów Z pomiarem pól o regularnych kształtach nie ma zazwyczaj problemów. Gorzej natomiast, gdy pole jest nieforemne, a do tego zajmuje powierzchnię kilku hektarów. A przecież takich w Polsce jest sporo. Można skorzystać z pomocy geodety, ale za taką usługę trzeba czasem sporo zapłacić. W takich sytuacjach pomocny może być pomiar z wykorzystaniem urządzeń satelitarnych.

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu