Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 1/2006

Suszenie ziarna - słomą najtaniej

Na wysuszenie 1 tony ziarna kukurydzy trzeba zużyć ok. 280 kg słomy. Dlaczego jednak tak tanie paliwo nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywane w suszarniach, wyjaśnia dr inż. Lesław Janowicz z Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej. Sezon suszenia kukurydzy dawno się zakończył. Jednak w dobie rosnących kosztów paliw już teraz warto zastanowić się, czy do suszenia ziarna nie wykorzystać energii z biomasy, a konkretnie ze słomy. Polskie rolnictwo produkuje jej rocznie ok. 29 mln ton (głównie zbożowej, rzepakowej i siana). Jest ona w dużej części wykorzystywana jako ściółka i pasza w hodowli zwierząt, a ostatnio jako nawóz. Jednak od roku 1990 nadwyżki słomy rosną; obecnie szacuje się je na 12 mln ton rocznie, wstępują przede wszystkim w gospodarstwach rolnych północnej i zachodniej Polski.

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu