Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 5/2007

Park maszynowy Co ma nowowczesny rozrzutnik?

Nowoczesne rozrzutniki obornika, oprócz potężnych ładowności, dysponują wyposażeniem, które podnosi jakość ich pracy, ale przede wszystkim funkcjonalność samych maszyn. Na ponad pół miliona rozrzutników obornika obecnych w polskim rolnictwie, zdecydowaną większość stanowią małe maszyny z adapterem poziomym, zazwyczaj od 2,5 do 4 ton. Tymczasem już wkrótce można się spodziewać dużych zmian w tym sektorze. Jest to związane z bardzo surowymi normami prawnymi, jakie wprowadziła ustawa o nawozach i nawożeniu, które zaczną obowiązywać od października 2008 roku (o ile nacisk środowiska rolniczego nie doprowadzi do złagodzenia tej wyjątkowo błędnie napisanej ustawy). Jedną z najbardziej absurdalnych norm prawnych będzie zakaz czasowego formowania pryzmy polowej - nawet na okres kilku dni przed nawożeniem - po to, aby rozrzutnik był załadowywany obornikiem z pryzmy leżącej na skraju pola. Oznacza to więc, że obornik będzie musiał być transportowany na pole rozrzutnikiem bezpośrednio załadowywanym na płycie gnojowej. Spowoduje to, iż na dalej położone pola dowóz obornika małymi, kilkutonowymi maszynami będzie nieopłacalny. Taka sytuacja z pewnością wywoła wzrost popytu na większe i bardziej nowoczesne rozrzutniki. Warto zatem przyjrzeć się jak wyposażone są nowoczesne rozrzutniki. Istotne jest także, aby ocenić, które z elementów dodatkowego wyposażenia są naprawdę przydatne w czasie eksploatacji.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu