Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 6/2016

Rozdrobnić ścierń

Kombajny zbożowe to maszyny, które oprócz koszenia i omłotu muszą w odpowiedni sposób rozdrobnić i rozścielić po powierzchni pola słomę. Zaczynając cięcie łanu, ważne jest prawidłowe ustawienie hedera. Z jednej strony koszenie wyższe jest korzystne dla omłotu, ponieważ zespoły żniwne nie pracują w niższych partiach łanu, które są z reguły bardziej wilgotne. Jednak pozostawienie wyższej ścierni wiąże się z koniecznością dodatkowego jej rozdrobnienia.

 


Słoma nierozdrobniona, długa
i dodatkowo wilgotna jest problemem
w przypadku konieczności
jej przyorania. Procesy rozkładu
słomy przebiegają najkorzystniej,
gdy słoma jest przyorywana płytko,
na głębokość około 10–12 cm. Na glebach
zwięźlejszych i wilgotnych, charakteryzujących
się nadmiarem wody,
niedoborem powietrza glebowego
i brakiem tlenu, głębokie przyoranie
ścierni prowadzi do znacznie wolniejszego
rozkładu masy roślinnej, który
może być wręcz zahamowany. Ponadto
źle rozdrobniona i przyorana słoma
utrudnia siew i wchody roślin.
 

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu