Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 7-8/2007

Produkcja zwierzęca Jaka podłoga w chlewni?

Uzyskiwane wskaźniki w produkcji trzody chlewnej są w dużej mierze uzależnione od warunków utrzymania zwierząt. Jednym z najważniejszych elementów tych warunków jest właśnie podłoga, na której zwierzęta muszą czuć się komfortowo. W praktyce można spotkać dwa systemy utrzymania: ściołowy oraz bezściołowy. W pierwszym przypadku zwierzęta przebywają na warstwie słomy, którą bądź usuwa się systematycznie, bądź wywozi po zakończeniu danego cyklu produkcyjnego. Niekiedy zamiast słomy używane są trociny, które wysypuje się najczęściej na początku cyklu i potem uzupełnia słomą. Trocin używa się także w kojcach bezściołowych, przeznaczonych do grupowego utrzymania loch. Miejsce legowiskowe wykonane z betonu posypuje się tam cienką warstwą drobnych trocin. Ściółka ma za zadanie poprawić termoizolację podłogi, która w takim przypadku może być wykonana z materiałów o większym przewodnictwie cieplnym. Przy czym trzeba pamiętać, że tylko sucha ściółka zabezpiecza przed zbytnią utratą ciepła przez zwierzęta.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu