Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 10/2007

Bioenergia Ogrzewanie ciepłem z gruntu

W latach 90-tych na polskim rynku techniki grzewczej pojawiły się sprężarkowe pompy ciepła. W tym artykule przybliżymy zasadę działania tych urządzeń. Seryjnie produkowane urządzenia znane są już od lat 30. XX wieku. Znalazły szersze zastosowanie w krajach wysokorozwiniętych (Stany Zjednoczone, Szwecja, Niemcy, Francja, Japonia). W Polsce realne możliwości budowy instalacji grzewczych z pompami ciepła zaistniały po uruchomieniu rodzimej produkcji i pojawieniu się coraz liczniejszej grupy producentów zagranicznych. Zwolennicy energetyki niekonwencjonalnej reklamując pompy ciepła często nie uwzględniają wszystkich aspektów grzejnictwa opartego na ich wykorzystaniu. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich latach pojawia się coraz więcej publikacji realnie oceniających możliwe do uzyskania efekty energetyczne i ekonomiczne. Decydując się na zainstalowanie systemu grzewczego ze sprężarkową pompą ciepła trzeba brać pod uwagę zarówno zalety, jak i istotne wady takiego rozwiązania. Ponadto pompy ciepła jako urządzenia grzewcze muszą konkurować z tradycyjnymi rozwiązaniami w tej dziedzinie.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu