Drodzy Czytelnicy,
w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy. W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście. Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej. Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz] W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego. Redakcja "AGROmechaniki"
|
Roczniki
archiwum
archiwum
Regulamin wyszukiwarki artykułów
Wyszukiwarka
AGROmechanika 11/2007
Okiem konesera Traktory parowe w USA (cz.2)
Literatura nie jest zgodna co do tego, kto pierwszy wykorzystał siłę parowego traktora do orania. Dziś już trudno przywołać konkretną datę, bo chyba nikt już jej nie pamięta. Jednak kilka znanych wytwórni ubiega się o pierwszeństwo w zastosowaniu swojej maszyny parowej. Początkowo kilku wytwórców stacjonarnych silników parowych budowało dodatkowe przekładnie, które dały się zainstalować w istniejących silnikach, czyniąc je możliwym do samodzielnego poruszania się z zastosowaniem koni do sterowania maszyną. Wkrótce skonstruowano dość prymitywny lecz skuteczny system sterowania przednią osią. Napęd jednego tylnego koła przekazywany był z koła zamachowego przez ręcznie zaciskane sprzęgło i otwartą przekładnię. Gaar-Scott, J.I.Case i Russell produkowały takie zestawy do swoich maszyn. Nabycie maszyny przekraczało możliwości indywidualnego farmera. Tworzono zatem spółki, które kupowały traktor, młocarnie, czasem piłę do cięcia drzewa i łuszczarkę do kukurydzy. W końcu maja i na początku czerwca w stanach południowych, Texas czy Oklahoma zaczynały się już zbiory zbóż. W miarę dojrzewania i zbiorów traktor i młocarnia przenosił się od farmy do farmy. Niektóre maszyny pracowały nawet do początku grudnia docierając aż do Północnej Dakoty. Farmerzy zakładali również lokalne spółki.
Pobierz plik PDF artykułu
Aby pobrać artykuł należy:
- Wysłać SMS o treści AP.ARTAM na numer 73068. Koszt wysłania wiadomości SMS wynosi 3,69 PLN brutto.
W odpowiedzi otrzymasz SMS z kodem, który należy wpisać w oznaczonym polu.
LUB Dokonać przelewu za pośrednictwem Dotpay w wysokości 2,00 PLN brutto. Po zrealizowaniu płatności otrzymasz kod, który należy wpisać w oznaczonym polu. Kod dostępu zostanie wyświetlony na ekranie oraz wysłany na podany podczas realizacji płatności adres e-mail. Kliknij na logo "Zapłać online przez Dotpay", aby dokonać przelewu.
Pobranie artykułu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
Usługa SMS dostępna jest w sieciach T-mobile, Plus, Play, Orange. Usługi Premium SMS dostarcza i obsługuje system CTM Mobiltek. Regulamin usług SMS. Reklamacje usług SMS.
Właściciel:
Oficyna Wydawnicza "OIKOS" Sp. z o.o.
ul. Kaliska 1/7
02-316 Warszawa
NIP: 118-00-09-226
Kontakt:
Dział prenumeraty:
tel.: 22 659 36 50
fax: 22 833 66 49
e-mail: prenumerata@oikos.net.pl