Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 12/2007

Heliodor czy Rubin?

Firma Lemken oferuje dwie kompaktowe brony talerzowe - agregaty Rubin i Heliodor. Różnią się one nie tylko masą. Poniżej przedstawiamy Państwu wyniki naszego porównania. Rubin, ze swoją solidną budową, pojawił się na rynku w roku 2002. Wyposażony w duże tarcze sprawdził się w uprawie pożniwnej i głębokościach roboczych w zakresie 6-10 cm. Jest to agregat stosunkowo ciężki. I drogi. Heliodor jest tańszy. Cechuje się lżejszą konstrukcją i mniejszym naciskiem na elementy robocze. Ma również mniejsze talerze. Skonstruowany został głównie z myślą o doprawianiu gleby przed siewem w mulcz, do czego Rubin niespecjalnie się nadaje. Z kolei Heliodor tylko w ograniczonym zakresie konkuruje cenowo z bronami Catros i spółka. Sześć istotnych różnic Rubin ma talerze o średnicy 610 mm, Heliodor - 465 mm. Rubin 9/300 waży 2180 kg, Heliodor 8/300 - tylko 1630 kg. Rubin osiąga nacisk w granicach 110-160 kg na jeden talerz, Heliodor - w granicach 60-130 kg. Heliodor może być zamówiony z zębatą włóką wyrównującą umieszczoną z przodu, Rubin - nie. Zgrzebła za talerzami, pełniące rolę elementów prowadzących, ma tylko Rubin. Niemiecka cena katalogowa Heliodora 8/300 to co najmniej 11274 euro, natomiast Rubin 9/300 - kosztuje minimum 15359 euro (w obydwu przypadkach chodzi o cenę netto brony z wałem pierścieniowym).

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu