Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 12/2007

Energia odnawialna Biogaz, czyli (u)lotny efekt fermentacji

Jeśli zastanawiasz się co zrobić z nadmiarem gnojowicy i resztek roślinnych, rozważ produkcję biogazu. Ta technologia wykorzystania odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego może być wkrótce alternatywą dla wielu gospodarstw. Na czym polega ten proces? Biogaz jest mieszaniną gazów wytwarzanych w wyniku rozkładu materii organicznej przez bakterie Proces ten zachodzi bez dostępu tlenu. Standardowo biogaz zawiera 50-70% metanu, 30-45% dwutlenku węgla, 0,5-5,5% siarkowodoru i z reguły poniżej 1% azotu. Zdarza się, że w wyniku błędów konstrukcyjnych lub nieprawidłowo działającej technologii w biogazie zawartość metanu spada do 45% lub jeszcze niżej. Tak niska zawartość metanu stawia jednak pod znakiem zapytania opłacalność produkcji biogazu, gdyż za dolną granicę opłacalności produkcji uznaje się właśnie poziom 45%. Wartość opałowa biogazu oscyluje w przedziale 17-25 MJ/m3, co jest energetycznym ekwiwalentem ok. 0,6 l oleju opałowego i zależy głównie od zawartości metanu. Metan jest gazem łatwopalnym, nietrującym, bezwonnym i znacznie lżejszym od powietrza.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu