Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 1/2008

Energia odnawialna Co tam, panie, w biopaliwach?

Rok 2007 nie przyniósł wielkich zmian w produkcji i wykorzystaniu biopaliw transportowych w Polsce. Po roku 2006 - niezłym dla biodiesla i drugim roku funkcjonowania sektora - nastąpiło załamanie rynku. Dziś coraz większe nadzieje wiązane są z bioetanolem. W roku 2007 zanikła, dość obszerna jeszcze rok wcześniej, sfera eksportu bioetanolu, również i biodiesla (eksport kilkudziesięciu procent produkcji). Eksportujemy natomiast duże ilości oleju surowego na cele paliwowe. W tabeli 1. poniżej przedstawiono produkcję i kierunki zastosowania biopaliw za pierwszą połowę 2007 roku (rynek krajowy i zagraniczny). Najgorszym rokiem w wykorzystaniu bioetanolu (po rekordowym 1997 r.) był rok 2004. Od 2005 roku stale zwiększa się wykorzystanie bioetanolu na potrzeby motoryzacyjne, a w poprzednim roku średnie wykorzystanie osiągnie poziom ok. 10 mln l/miesiąc (dla przypomnienia w rekordowym roku 1997 wyniosło 110, 8 mln l/rok).

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu