Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 3/2006

Klucze dynamometryczne

Do niektórych śrub nie powinno się stosować zwykłych kluczy ze względu na dopuszczalny moment dokręcania. W takich przypadkach stosuje się klucze dynamometryczne. Na co należy zwracać uwagą podczas ich używania? Najprostszym sposobem ograniczania wartości momentu dokręcania przy dociąganiu nakrętek jest dobór odpowiedniej długości ramienia klucza. Jednak siła ręki nawet tego samego montera, przykładana do ramienia klucza może zmieniać się w stosunkowo szerokich granicach (nawet od 200 do 600 N). Oprócz tego wartość momentu dokręcania zależy od warunków montażu, a ściślej od pozycji montera, w jakiej wykonuje on czynności dokręcania. Jeśli np. pozycja ta jest niewygodna, to przy pozostałych niezmienionych warunkach, napięcie może być mniejsze. Z tego względu regulowanie wartości momentu dokręcania przez dobór długości ramienia należy stosować w wyjątkowych sytuacjach.

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu