Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 5/2008

Zanim wyjedziesz na łąkę... Jak przygotować sprzęt do zbioru zielonki

?pamiętaj, że przygotowanie optymalnego materiału na kiszonkę wymaga staranności i dokładności. Począwszy od koszenia, a skończywszy na układaniu pokosów, należy pamiętać o istotnych detalach, które mają wpływ na późniejszą jakość paszy. Jak dobrze przygotować maszyny do sianokosów? Odpowiedź poniżej. Wysokowartościowa kiszonka stanowi podstawę rentownej produkcji mleka. Wraz ze wzrostem jakości kiszonki poprawia się pobieranie tej cennej paszy objętościowej, a tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na drogą paszę treściwą. Najważniejsze jest to, by w czasie krótkiego okresu zbioru uzyskać materiał o zawartości masy suchej na poziomie 30-40%. Pozostałe czynniki wpływające na wysoką jakość kiszonki zostały zebrane w tabeli obok. Na jakość paszy wpływają także zanieczyszczenia - już dwuprocentowe zanieczyszczenie piaskiem powoduje wysokie straty, które da się przełożyć na pieniądze. Duży wpływ na zawartość piasku w zielonce ma ustawienie parametrów pracy maszyn. I tak np. wysokość koszenia powinna wynosić co najmniej 5 cm, ponieważ tylko wtedy roztrząsacz i zgrabiarka karuzelowa, które są później stosowane, mogą zgrabiać czystą paszę. Poza tym następny pokos odrasta szybciej, zauważalne jest także mniejsze zużycie nożyków.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu