Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 6/2008

System bezorkowy - od czego zacząć? Zasady wdrażania systemu uprawy uproszczonej

Uproszczony system uprawy od wielu lat wzbudza zainteresowanie i kontrowersje wśród rolników. W niektórych gospodarstwach stosowany jest z powodzeniem od wielu lat na całym areale uprawowym, w niektórych - na przemian z systemem orkowym. Czy przejście na taką uprawę wiąże się z prawdziwą rewolucją w parku maszynowym? Uprawa uproszczona może pozwolić na redukcję kosztów uprawy o ponad 50%. Dziś, kiedy ceny oleju napędowego pędzą jak oszalałe w kierunku 5 zł za litr, obok takiej informacji nie można przejść obojętnie. Ale oszczędność ta wiąże się nie tylko ze zmniejszeniem zużycia paliwa i niższymi kosztami eksploatacji maszyn. Czasami w większym stopniu wynika z czynników, których rolnicy prawie wcale nie biorą pod uwagę: oszczędności czasu, dzięki czemu możliwe jest zachowanie terminów agrotechnicznych, ochrony struktury gleby i zasobów wody w glebie. Obecnie, w sytuacji korzystnych cen zbóż, niektórzy zapominają o szukaniu dodatkowych oszczędności i zwiększeniu efektywności uprawy. Należy jednak pamiętać o rosnących kosztach produkcji - paliw, nawozów, czynszów dzierżawnych. Sytuacja ta powoduje, że rolnicy obracają większą gotówką, ale zyski mają nadal ograniczone. Poszukując sposobów na zmniejszenie kosztów produkcji, warto rozważyć przejście na system uprawy bezorkowej.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu