Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika Raport Specjalny KOMBAJNY/2008

Stawka za hektar czy za godzinę? O metodach rozliczeń za usługi kombajnowe

Brać za hektar czy za godzinę - przed takim dylematem staje coraz więcej rolników i firm świadczących usługi kombajnowe. A i usługobiorcy mają w tej kwestii wiele wątpliwości. Niektóre postaramy się rozwiać w tym artykule. Żniwa sprawiają, że zagadnienia dotyczące eksploatacji i użytkowania kombajnów zbożowych stają się znów aktualne. Według danych pochodzących z Powszechnego Spisu Rolnego przeprowadzonego w 2002 roku, w Polsce na 100 ha uprawianych zbóż przypadają dwa kombajny zbożowe, a ich liczbę szacuje się na 110 tys. sztuk . Średni wiek użytkowanych kombajnów przekracza 17 lat. Widać to zresztą gołym okiem, bowiem w większości polskich gospodarstw stoją niejednokrotnie bardzo wysłużone Bizony, pamiętające czasy gdy kupowano je jeszcze z przydziałów. Powyższe informacje świadczą o wciąż niewysokim poziomie mechanizacji polskiego rolnictwa, przekłada się to także na słabo rozwinięty rynek usług maszynowych, który mimo wszystko funkcjonuje. W niniejszym artykule przedstawimy kilka aspektów charakteryzujących usługi wykonywane kombajnami zbożowymi, a w szczególności rodzaje obowiązujących stawek.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu