Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 9/2008

Właściwe magazynowanie pasz O zaletach i wadach stosowania silosów z tworzyw sztucznych

Wszystkie podmioty działające na rynku pasz, a więc rolnicy uprawiający zboża i inne gatunki stanowiące materiał paszowy oraz ci, którzy przechowują, transportują czy sprzedają takie produkty lub karmią zwierzęta paszami zakupionymi lub wyprodukowanymi tylko na własne potrzeby, muszą spełnić wymagania dotyczące higieny pasz, m.in. w zakresie przechowywania. Nadeszły takie czasy, że standardy obowiązujące w produkcji materiałów paszowych, ziarna zbóż i produktów ubocznych reguluje prawo, m.in. Dyrektywa Komisji UE 98/67/EC. W swojej treści określa ona, w materiałach paszowych, graniczny 5-procentowy poziom nieszkodliwych produktów pochodzenia roślinnego, takich jak: słoma, ziarna i nasiona innych gatunków roślin uprawnych i chwastów. Zgodnie z tą dyrektywą zawartość wody nie może być wyższa od 14%, natomiast zanieczyszczenia mineralne wyrażone jako zawartość popiołu, nie powinny przekroczyć 2,2%. W przypadku innych parametrów produktu wynikającego np. ze specyfiki procesu przetwarzania, należy określić rzeczywistą zawartość na etykiecie, z podaniem okresu trwałości takiego materiału. Z kolei, wymagania dotyczące higieny pasz ustanawia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 stycznia 2005 r (WE nr 183/2005), które obowiązuje od 1 stycznia 2006 roku. Obowiązki spoczywają nie tylko na rolnikach i podmiotach z sektora rolnego, ale także na zakładach przemysłu spożywczego, w których ubocznymi produktami są materiały paszowe, np. cukrownie, gorzelnie, olejarnie, młyny.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu