Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 10/2008

Pracuj bezpiecznie Dzieci wiejskie niedosłyszą

Prawie20% dzieci wiejskich wykazuje zaburzenia słuchu, a ponad jedna trzecia ma szumy uszne. Te i wiele innych smutnych danych wyjawiają wyniki badań KRUS oraz Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS). W ramach programu \\"Badania przesiewowe słuchu i głosu u dzieci w wieku 7 lat z terenów wiejskich i małych miast województw Polski wschodniej\\", który ma służyć wyrównywaniu szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci z obszarów wiejskich, przebadano prawie 93 tys. dzieci (ponad 80,5 tys. z nich miało poniżej 7 lat). Wyniki śmiało można określić mianem bardzo niepokojących. Aż 19,4 procent dzieci - w grupie ponad 80 tysięcy - ma zaburzenia słuchu, 33% - szumy uszne. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że prawie połowa dzieci ze znaczącymi ubytkami słuchu nie jest objęta specjalistyczną opieką, pomimo że na tym etapie rozwoju dziecka ma ono ogromną szansę na wyleczenie, bądź znaczne ograniczenie schorzenia, które z wiekiem może się nasilać, ograniczając dziecku prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny. Na dodatek, aż 59,5 procenta rodziców dzieci poddanych badaniom nie miało pojęcia o problemach swoich pociech. Badania potwierdziły obserwacje kliniczne IFiPS, że problemy ze słuchem u dzieci młodszych są związane głównie z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, natomiast u dzieci starszych są już z reguły uszkodzeniami trwałymi. Co gorsze, uszkodzenia te nie ustępują same i wymagają wielospecjalistycznego i kosztowegoleczenia.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu