Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 12/2008

Każda kropla na wagę złota Praktyczny poradnik jak eksploatować pojazdy rolnicze

...czyli jak oszczędzać paliwo, bo wzrastające koszty energii wyraźnie dają znać o sobie w rolnictwie. Dochody rolników oprócz wzrostu cen ONuszczupla drożenie nawozów. Jak obniżyć koszty energii? Podpowiedzi warto poszukać w poniższym artykule. W związku z wzrastającymi cenami ropy coraz większe znaczenie zyskuje w rolnictwie efektywność energetyczna. I tak na przykład podaje się, że w wypadku uprawy jęczmienia jednostkowy nakład energii wynosi 227 MJ/dt. Z tego 71MJ/dt przypada na nakład bezpośredni (uprawa gleby 21MJ/dt, zbiór 22MJ/dt, zwiezienie słomy 17 MJ/dt, aplikacja nawozów i środków ochrony roślin 11MJ/dt). W nakładzie pośrednim (156MJ/dt) gros stanowi produkcja nawozów (127 MJ/dt). A zatem odpowiednie stosowanie nawozów może prowadzić do znacznego zaoszczędzenia energii. Ale, z drugiej strony, nawozy mają decydujący wpływ na wielkość plonu. Kiedy ma się na uwadze oszczędzanie energii i obniżkę kosztów, często myśli się przede wszystkim o zużyciu ON. Znaczny wzrost cen ON sprawił, że w wielu wypadkach opłacalne stało się stosowanie biodiesla. W Niemczech na przykład oszczędności z tego tytułu mogą sięgać 10-25eurocentów/l. Trzeba się jednak wtedy liczyć z mniejszą wydajnością maszyn.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu