Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 1/2009

Ładowarka w kurniku Ładowarka teleskopowa firmy Weidemann

Firma Weidemann znana jest z wielu modeli różnej wielkości ładowarek przegubowych, które wśród rolników cieszą się dobra opinią. W ofercie niemieckiego producenta znajdziemy również ładowarkę teleskopową, produkt mniej znany ale godny uwagi. Aby dokładniej przyjrzeć się ładowarce teleskopowej T5625 CX 80 wybraliśmy się na jedną z ferm drobiu koło Płońska, gdzie taka właśnie pracuje niecałe trzy lata i ma liczniku \\"nakręconych\\" już ponad 3457 mth. Jak na maszynę tego typu to dużo, jednak patrząc na stan techniczny (poza oponami) można przypuszczać, ze kolejne tysiące motogodzin pracy jeszcze są przed nią. Codzienna praca ładowarki teleskopowej polega na obsłudze kilkunastu kurników, w pracach tych pomaga jej starsza o kilka lat mała ładowarka przegubowa, również ze stajni Weidemanna. Tu należy wspomnieć, że właściciele gospodarstwa nie przypadkowo zdecydowali się na kontynuację zakupów ładowarek jednej marki. Zadecydowała o tym przede wszystkim kilkuletnia bezawaryjna praca tej pierwszej. Główne czynności jakie wykonuje model T5625 CX80 polegają na wywożeniu z kurnika i ładowaniu na samochody kontenerów z brojlerami na sprzedaż, wypychaniu obornika z hal po skończonym cyklu (stąd zdarte tak opony) oraz ścielenie słomą przy pomocy specjalnej przystawki nowo przygotowywanych pomieszczeń. Tu może nasunąć się pytanie skąd tyle motogodzin w roku, skoro natężenie prac dyktują cykle produkcyjne. Otóż podczas gdy brojlery właścicieli ładowarki rosną, maszyna świadczy usługi na mniejszych sąsiadujących fermach robiąc dokładnie to samo co u siebie. W takim wypadku możemy mówić o ekonomicznym wykorzystaniu maszyny, która - bądź co bądź - do najtańszych nie należy.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu