Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 1/2009

Pracuj bezpiecznie Ładowarką teleskopową pracuj rozważnie

Nie wystarczy znajomość budowy, zasad funkcjonowania mechanizmów i technik pracy ładowarką teleskopową. Operator musi liczyć się z tym, że fabryczne urządzenia zabezpieczające mogą nie wykryć w porę wszystkich zagrożeń. Dlatego obsługujący nie jest zwolniony od rozwagi i odpowiedzialności za przestrzeganie przepisów bezpiecznej pracy ładowarką. Ładowarki teleskopowe znalazły szerokie zastosowanie w pracach przeładunkowych, których w rolnictwie nie brakuje. Wyposażone w różnego rodzaju osprzęt roboczy (np. widły do przenoszenia balotów słomy, widły do obornika, łyżkę do ziarna, żuraw, szuflę, kosz do prac montażowych) z powodzeniem zastępują wysłużone już Cyklopy, TUR-y czy Trole. Praca ładowarkami teleskopowymi nie należy do bezpiecznych, dlatego przy ich obsłudze należy przestrzegać szeregu zasad, gwarantujących bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom, mieniu i środowisku. O zasadach tych należy pamiętać nie tylko podczas pracy, ale również przy naprawach i konserwacji tych maszyn. Bezpieczną pracę ładowarką zapewniają różnego rodzaju urządzenia i systemy montowane przez wytwórcę. Większość z nich jest na wyposażeniu seryjnym (np. ogranicznik momentu udźwigu, zamki hydrauliczne, mechanizm poziomowania ramy) inne zaś stanowią wyposażenie opcjonalne np. tłumiki drgań. Jednak bezpieczeństwo podczas eksploatacji ładowarki zależy głównie od zachowania samego operatora. Stąd w wielu miejscach (w kabinie, na konstrukcji nośnej ładowarki) umieszczone są piktogramy, które mają przypominać o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z maszyną.

Autorzy

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu