Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Drodzy Czytelnicy,

w związku ze zmianą strategii rozwoju firmy podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania miesięcznika "AGROmechanika". Ostatnim numerem, który się ukazał, był numer styczniowy.

W imieniu całej redakcji serdecznie dziękujemy za to, że przez ponad 10 lat współtworzyliście z nami "AGROmechnikę", dostarczaliście pomysłów do kolejnych wydań. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście.

Mamy nadzieję, że koniec wydawania "AGROmechniki" nie oznacza końca naszej współpracy. Dlatego proponujemy zamianę prenumeraty "AGROmechaniki" na prenumeratę dynamicznie rozwijającego się pisma "Bez Pługa". Na jego łamach prezentowane są zagadnienia interesujące zarówno rolników rozważających zastosowanie technologii bezpłużnej, tych, którzy dopiero przestawiają się na tę technologię, jak i producentów mających wieloletnie doświadczenie w uprawie bezorkowej.

Decydując się na przeniesienie prenumeraty "Agromechaniki" na roczną prenumeratę magazynu „Bez Pługa”, otrzymacie dodatkowo numer specjalny – „ABC uprawy bezorkowej”, segregator do kolekcjonowania czasopisma oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach zaplanowanych w ramach projektu „Akademia Bezorkowa”. Poniżej zamieszczamy link ze szczegółowymi informacjami na temat zamiany prenumerat: [Pobierz]

W przypadku braku zgody na przeniesienie prenumeraty zwrócimy pieniądze na podany przez Was numer konta bankowego.
 
Redakcja "AGROmechaniki"
AGROmechanika 5-6/2006

Park maszynowy Agregat kontra pług, czyli co lepsze na rżysko?

Bezpośrednio po zbiorze rzepaku lub zbóż należy jak najszybciej przerwać parowanie powierzchniowego gleby, stosując uprawę pożniwną. Czy w tej sytuacji warto zastąpić pług agregatem podorywkowym zagregowanym z siewnikiem poplonów? Jeszcze do niedawna uprawę pożniwną kojarzono wyłącznie z podorywką, wykonywaną pługiem podorywkowym lub uniwersalnym. Dziś do tego celu produkowana jest cała gama narzędzi. Należą tu m.in. kultywatory podorywkowe, brony talerzowe tradycyjne, kompaktowe brony talerzowe, spulchniacze obrotowe i sprężyste zgrzebła. Zastosowanie ich, oprócz ograniczenia parowania, pozwala na przykrycie i wymieszanie resztek pożniwnych z glebą, przyspieszenie kiełkowania nasion, walkę z perzem i innymi chwastami wieloletnimi, jak również ograniczenie występowania niektórych patogenów i szkodników. W warunkach suszy rezygnacja z uprawy pożniwnej powoduje dalsze przesuszenie gleby i pogarsza warunki wykonywania orki siewnej lub zimowej. Szczególnie dotyczy to gleb średnich i ciężkich.

Miejsce publikacji

Działy tematyczne

Pobierz plik PDF artykułu